Kontakta för samarbeten eller frågor!

Husvagnshelg T@b 320 

Fricamping med husvagn

Helg med husvagn söder om Smedjebacken i Dalarna tillsammans med vänner....

En stillsam helg med husvagn strax söder om Smedjebacken i Dalarna blev en perfekt paus från vardagen. Resans mål var enkelt men värdefullt: att fiska och umgås med goda vänner i vacker dalanatur nära sjön.

Vännerna anlände redan på fredagen och hann göra sig hemmastadda på platsen. Själva rullade husvagnen in tidigt på söndagen, lagom för en heldag fylld av avkoppling, fiske och långa samtal. Den friska luften från sjön och den lugna omgivningen skapade en rofylld inramning för helgens camping upplevelse.

Det nya förtältet sattes upp direkt vid ankomsten och blev snabbt helgens mittpunkt. Förtältet gav gott om utrymme för både umgänge och avkoppling, och visade sig vara ett riktigt bra köp. När kvällsregnet föll höll det alla torra och bekväma, samtidigt som det skyddade mot vinden som blåste in från sjön.

Mat och dryck blev en viktig del av helgens gemenskap. Innan grillen tändes bjöd vännerna på en generös bricka med ost och chark, perfekt som förrätt efter en dag utomhus. Senare grillades saftiga hamburgare som avnjöts i förtältets skydd, tillsammans med något gott i glasen.

Helgen vid sjön söder om Smedjebacken blev en minnesvärd campingtur med husvagn, där natur, fiske, god mat och nära vänner skapade en upplevelse att längta tillbaka till. Kombinationen av ett tryggt och funktionellt förtält, trivsam campingmiljö och härligt sällskap gjorde vistelsen i Dalarna extra lyckad.

På söndagen, innan hemresan, blev det en kort bilresa till det vackra Skräddartorpsfallet för en sista vandringstur. Den rofyllda naturen, porlande vatten och lummig grönska gjorde utflykten till en perfekt avslutning på helgen. Mer om denna plats finns i en separat blogg: Skräddartorpsfallet.

När vandringen var avklarad återvände sällskapet till campingplatsen för att laga och äta lunch i lugn och ro. Efter maten passade Fredrik på att fiska en sista gång, medan sjön låg spegelblank och inbjudande. Samtidigt blev det en stund vid strandkanten för att njuta av det fina vädret, den friska luften och den stilla atmosfären som bara en svensk sensommar vid vattnet kan erbjuda.