Kontakta för samarbeten eller frågor!

Boende i Järvsö - STF Undersvik Gårdshotell och Vandrarhem

boende i Järvsö - Upplev Järvsö

Boende i Järvsö - STF Undersvik Gårdshotell och Vandrarhem

 Vårt boende i Järvsö är ett riktigt drömstopp – STF Undersvik Gårdshotell & Vandrarhem i vackra Hälsingland!

I reklamsamarbete med Svenska Turistföreningen ska jag, Fredrik, Sixten och hundarna få upptäcka denna fantastiska plats som öppnade 2023, när STF tog över den gamla Stiftsgården från Svenska kyrkan och varsamt förvandlade den till ett unikt gårdshotell och vandrarhem. Här möts historia och nutid på allra bästa sätt och deras mat är legendarisk.

Köket tar vara på hela djur, säsongens spannmål och grönsaker från småskaliga grannar. Genom konservering och fermentering framhävs råvarornas smaker året om. Jag lovar att vi ska testa det fermenterade knäckebrödet på frukostbuffén!

Förutom den makalösa maten ser jag fram emot att bara vara och njuta av utsikten över Ljusnan, vandra, fiska, paddla, cykla och kanske basta efter dagens äventyr. Undersvik är verkligen en plats för alla: hundar, barnfamiljer, bröllop, konferenser och släktträffar.

Vi kommer med egen bil den här gången, men det är smidigt att ta tåget till Järvsö och väl framme hämtar Undersvik gärna upp sina gäster.

På STF Undersvik kan du bland annat njuta av:

  • Mysiga rum i historisk miljö
  • Vällagad mat med lokala råvaror
  • Fina gemenskapsytor och grönområden
  • Underbar utsikt över älven

I närheten finns massor att uppleva:

  • MTB och cykling i Järvsö Bergscykel Park
  • Vandring längs Hälsinglands leder
  • Fiske i Ljusnan och andra vackra vatten
  • Forsränning för den som vill ha extra puls
  • Och självklart härliga promenader med hundarna

Fiske i Ljusnan

Ett populärt område är Undersviks strömmande vatten, som erbjuder både vackra miljöer och chans till fina fångster – perfekt för flugfiskare.

Glöm inte att köpa fiskekort – det kan göras enkelt online via iFiske.se eller på plats i Järvsö. För dig som bor på STF Undersvik finns fiskevatten bara ett stenkast från boendet.

Detta är ett reklamsamarbete med Svenska Turistföreningen!

#svenskaturistföreningen @stfturist @stfundersvik @jarvso #järvsö